Smajlíci

Zábava a zajímavosti pro váš volný čas

4 rady, jak vybrat kvalitní první boty

První boty jsou naprosto klíčové pro každé malé dítě. V tomto článku vám tedy přinášíme čtveřici tipů, ve kterých vám ukážeme, jak vybrat ty nejkvalitnější.

Kvalitní první boty by měly splňovat přísné parametry, aby je vaše dítě mohlo nosit bez rizika vzniku zdravotních problémů. Proto vám v následujících řádcích přinášíme čtyři tipy, kterými byste se při výběru prvních bot měli řídit.

První boty by měly být měkké a ergonomické

Některé děti mají širší chodidla a prsty, jiné ale mají nožičky úzké. I proto se nedoporučuje nazouvat mladšímu sourozenci boty po starším dítěti. Kvalitní první botičky by měly být měkké, aby nohu nikde nestlačovaly. Malé děti totiž nemají tak tvrdou nohu. Pokud by je tedy boty tlačily, mohlo by dojít k deformaci a nepříjemným zdravotním problémům. Vybírejte také vhodně tvarovanou a širokou špičku, aby měly i prsty dostatek prostoru k pohybu.

Pozor na tvarované vložky

U prvních bot nemají tvarované vložky příliš smysl. Přibližně do čtyř let věku totiž mají děti chrupavčitý oblouk nohy, který je vyplněn tukovou tkání. Tvarovaná stélka by tedy mohla napáchat více škod než užitku. V některých případech ale má své opodstatnění. Především pokud lékař nebo fyzioterapeut potvrdí nějakou vadu nohy. Vložky na míru jsou v tomto případě žádaným pomocníkem, který pomůže vady napravit.

Podrážka by měla být měkká a tenká

Měkká, tenká a ohebná ve všech směrech. Taková by měla být ideální podrážka pro první boty. Právě měkká, tenká a ohebná podrážka pomáhá dítěti dobře zacházet se stabilitou a rovnováhou ve stoji. Taktéž se učí zacházet s chodidly a ve správný čas došlapovat. Pokud by byla podrážka příliš tlustá nebo málo ohebná, nedostaly by se stimuly do nervového systému. Dítěti by tak boty zbytečně ztížily učení chůze.

Nezapomínejte na dostatečný nadměrek

Udává se, že nadměrek by se měl pohybovat v rozmezí 1 – 1,5 cm když dítě stojí. Boty ale vybírejte především podle toho, jak budou vašemu dítěti sedět. Pokud se bude cítit dobře v botách bez výše zmiňovaného nadměrku, neváhejte a kupte mu je.