Smajlíci

Zábava a zajímavosti pro váš volný čas

Máte pocit, že doma trpíte nadměrným hlukem z okolí? Poradíme vám, jak to zjistit a co s tím

Hluk je bohužel záležitostí, která velice aktivně trápí celý civilizovaný svět. Naprostá většina z nás si už snad ani neumí představit ten pocit, když si jen lehne a neruší je nic z jejich okolí. Nejsou tady žádné automobily, žádný provoz ani stavby.

To je bohužel pohádkou, kterou si užijeme na dovolené, ale v rámci každodenního života se tomu nevyhneme. I tak by ale pro nás mělo být jednou z nejdůležitějších věcí to, abychom dokázali přímo v domácnosti zařídit co nejklidnější prostředí. A pokud máte pocit, že trpíte hlukem v domácnosti, tak vám poradíme, jak ho rozhodně zredukovat.

Jak zjistit, zdali domácnost dobře „těsní“?

Domácnost by měla mít mnoho menších instancí, které pomáhají izolování venkovního hluku od domácí pohody uvnitř. Patří sem například moderní okna či balkonové dveře, které díky vnitřní vrstvě nejen že zabraňují přenosu teplot, ale také i zvuků. Takzvané měření vzduchové nepruzvučnosti se zaměřuje právě na to, aby se našly zdroje, které mohou za to, že domácnost nedokáže dostatečně efektivně izolovat venkovní zdroje hluku.

Mnohdy za to ale může vnější svět

Problémem ale je, že i v případě velice kvalitního těsnění v domácnosti přitom nemusíte nutně dojít klidného prostředí. Proč? Důvodem je, že ačkoliv existují specifické normy udržující adekvátní míru hluku v obydlených oblastech, tak se ne vždy podaří je dodržet. Typicky jde hlavně o stavební práce a úpravy. To nám pomůže odhalit měření hluku v chráněném prostoru staveb, které dokáže efektivně změřit venkovní vlivy. Mimo toho, že je zákonem určena povinnost dodržovat tyto hodnoty, je také možnost v případě vysokých hodnot požadovat kompenzace.

Problémy se dají vždycky vyřešit

Pokud se ale najde problém, který lze vyřešit rekonstrukcí nějaké oblasti, tak rozhodně stojí za zvážení, jestli se taková investice nevyplatí. Ono již sami o sobě odborníci nabídnou návrhy a realizace akustických úprav hlavně na základě toho, jakou možnou efektivitu mohou mít. Pokud by tak úprava nebyla dostatečně efektivní, tak by k ní nemuselo vůbec dojít. V opačném případě ale mohou mnohdy i drobné úpravy udělat doslova zázrak.