Smajlíci

Zábava a zajímavosti pro váš volný čas

Nárok na odstupné – získáte ho?

Pojďme se podívat na zoubek odstupnému. Kdy na něj máte nárok? A je možné jej uplatnit, i když výpověď podáte vy? Přinášíme zodpovídající informace.

Co čekat při obdržení výpovědi?

Odstupné je určitý druh kompenzace za ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Když dojde k zrušení smlouvy vlivem organizačních změn nebo zdravotních důvodů, dožadujte se odstupného. Jeho výše se počítá podle doby strávené v pracovněprávním vztahu. Maximem je dvanáctiměsíční odstupné, které lze uplatnit pouze v případě zdravotních komplikací vedoucích k výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Změny, které zhorší vaše pracovní podmínky

Pokud dojde k vašemu přeřazení na jinou pozici či do jiné firmy (vlivem sloučení firem, novým majitelem atd.) a dojde k zhoršení vašich pracovních podmínek nebo dochází k změně vaší pracovní náplně bez úpravy pracovní smlouvy, můžete dát výpověď a zároveň žádat odstupné. V našem státě však narazíte na podnikatele, kteří vám odstupné odmítnou proplatit pak nezbývá nic jiného než soud.

2 měsíce vám musí stačit

Pokud nedospějete k dohodě se svým zaměstnavatelem, jež vám nárok na odstupné odmítá proplatit, pak se poraďte se svým právníkem. Pokud hned na začátku uvedete, že k ukončení pracovněprávního vztahu došlo kvůli zhoršení podmínek a prokážete, že je důvodem převedení do jiné firmy, máte vysokou šanci k úspěchu.

Hledejte novou práci

V této době se již dívejte po nové práci. Nabídky práce jsou v dnešní době naštěstí stále častější a je tak možnost vybrat si skvělé zaměstnaní. Použijte některé z našich průvodců pro získaní nové práce, tvorby CV či zvládnutí pohovoru. Zvyšte své možnosti na úspěch a buďte připraveni na vše.

Neváhejte a prohlédněte si nabídku volných pozic, které u nás naleznete. Jste už jen krůček od toho získat lepší práci. Prozkoumejte pracovní nabídky snů.